جمع اضداد
گربه مرتضی علی
چهارشنبه 29 خرداد 1398 :: ذکاوت مُذَكِّر
امسال به جای شعار حمایت از حقوق حیوانات و "به جای گوسفند کشتن، درخت بکاریم" و تذکر موازین بهداشتی در هنگام سر بریدن گاو و شتر، به جنبه فرهنگی قضیه یعنی مقوله "تعارف تکه پاره کردن" در محاورات روزمره بپردازیم.

یا تعارفات و تشریفات ما خیلی خرکی هست یا خیلی ریاکارانه و دروغین
نوع مطلب : فارغ از قیمت دلار(از هفت دولت آزاد)، فرهنگی و فرنگی، خدا کیست؟، 
برچسب ها : قربان شما،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 28 خرداد 1398 :: ذکاوت مُذَكِّر
هنوز صابون و پودر لباسشویی و مایع دستشویی و ظرفشویی اکتیو هست،
هنوز پاور گرین، پی سی را روشن میکند،
هنوز لامپ کم مصرف پارس گارانتی دارد،
هنوز چرخ ماشین ایران خودرو میچرخد،
هنوز کولر آبی با موتوژن خنک میکند،
هنوز شیر آب قهرمان چکه نمیکند،
هنوز کفش پاندورا پاره نمیشود،
هنوز نبض علوم پزشکی میزند،
هنوز چسب رازی میچسباند،
هنوز آب هست، برق هست، گاز هست، نفت هست، بنزین هست، تلفن هست، اینترنت هست، فلزات هست، جنگل هست، کویر هست، دریا هست،
به آینده ایران امید دارم.
نوع مطلب : نون و قلم، 
برچسب ها : به زندگی بخند ایرانی، این یک آگهی بازرگانی نیست، شمارش نعمات خدا، مدیونی اگه فکر کنی به انتخابات ارتباطی داره،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 7 خرداد 1398 :: ذکاوت مُذَكِّر
مردمی هستیم که خبر بد را بیشتر از خبر خوب قبول داریم. گوینده اخبار خوب را سرخوش و بچه و دروغگو می دانیم و کسی را که با آب و تاب و پیاز داغ زیاد، اخبار بد را یک کلاغ چهل کلاغ می کند را عاقل و بالغ و راستگو می دانیم.
فکری به حال گوشهایمان بکنیم...
نوع مطلب : فرهنگی و فرنگی، 
برچسب ها : مستمع صاحب سخن را بر سر کار آورد،
لینک های مرتبط : خبر خوب،
پنجشنبه 14 تیر 1397 :: ذکاوت مُذَكِّر
روز قلم در تقویم ایران، به عنوان نمادی برای تجلیل از صاحب‏قلمان و آثار ایشان انتخاب شده است. صفحات تقویم، چهاردهم تیرماه با عنوان «روز قلم» به خود جلوه‏ای دیگر بخشیده است. نام‏گذاری این روز به نام قلم*، بی ارتباط با تاریخ کهن متمدن و فرهنگ‏ساز این سرزمین نیست. ابوریحان بیرونی در کتاب آثار الباقیه خود آورده است که چهاردهمین روز از تیرماه را ایرانیان باستان، روز تیر (عطارد) می‏نامیدند. از طرفی سیاره تیر یا همان عطارد، در فرهنگ ادب پارسی، کاتب و نویسنده ستارگان است. به همین مناسبت این روز را روز نویسندگان می‏دانستند و گرامی می‏داشتند. ارزش و کرامت قلم بسیار بالاتر از آن است که برای بزرگداشت آن و صاحبانش به اختصاص دادن روزی در تقویم به آن بسنده کنیم. در این روز با گرامی‏داشت یاد و خاطره اهالی قلم و تجلیل از آثار ایشان، شاید بتوانیم گوشه‏ای از زحمات طاقت‏فرسای آنان را قدردان باشیم. قلم، زبان عقل و معرفت و احساس انسان‏ها و بیان‏کننده اندیشه و شخصیت صاحب آن است. قلم، زبان دوم انسان‏هاست. در نخستین ارتباط وحیانی رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله با مبدأ هستی در غار حرا، سخن از قلم به میان می‏آید، تا جایی که خداوند خود را این‏گونه معرفی می‏کند:«الَّذی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ؛ آن‏که با قلم آموخت.»

* روز چهاردهم تیر ماه به پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای فرهنگ عمومی، به عنوان ( روز قلم ) در تقویم رسمی ایران به ثبت رسید.

نیرومندتر از قلم، محرک نویسنده به نوشتن است.

کم سن و سال که بودم اگر فیلمی صحنه بدی داشت با تار(قلوچ) کردن چشمم برای خودم سانسورش میکردم. الانم اگر تحمل شنیدن حرفی رو نداشته باشم یا خلاف معیارا و علایق و سلایقم باشه چنان خودم رو به افکارم سرگرم می کنم که گویی صدای افکارم از صدای حرف یا قانون ناحق بلندتر هست. نشنیدن و ندیدن زمانی هنر هست که نخوای تحریک بشی و عکس العمل نشون بدی.
نوع مطلب : نون و قلم، 
برچسب ها : دست بالای دست بسیار است، آدم از اسب بیفته، ولی از قلم نیفته، در ایران نگران کمبود سوژه وبلاگ نباشید،
لینک های مرتبط :
یا رب؛ نظر تو برنگردد/ من و خدا، شما همه/
من میکروبلاگر خواب دیده و عالم تمام کر
من عاجزم ز گفتن و خلق از شنیدنش/
قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی(سوره طه-آیات 25تا28)/
گاهی وقتا آدم از درب بسته فاصله میگیره و عقب میره تا با دور و ضرب بیشتری به در بکوبه، وقتی کلید در قفل شکسته باشد. /
برای شکست هزار دلیل و برای پیروزی یک راه هست./ هرگونه پیگرد، قانونی دارد/ اگر خورشید را از دست راستم و ماه را از دست چپم پس گیرید دست از رسالت وبلاگنویسی برنمیدارم./ اگر فقط مال خودم بودم در سکوت پیش می رفتم تا وقتی موقعش شده باشه بگم: کیش و مات/ هر آن که جانب اهل خدا نگه دارد خداش در همه حال از بلا نگه دارد/ حرف جدید نمی زنم بلکه روی ورراجی رسانه ها، بالا میارم (فعلی از مصدر بالا آوردن به معنی استفراغ ناشی از حالت تهوع)/ سطح نارضایتی من از زندگی در ایران، رابطه مستقیم دارد با تعداد پست های این وبلاگ/ چه موهبت بزرگی است، داشتن یک دوست با قلبی رازدار؛ چرا که می‌توانید با خیال آسوده، همه‌ی اسرار خود را در قلب او دفن کنید. سنکای جوان /
بزرگترین درسی که از پدرم آموختم این هست: مادامی که زمان کافی برای استدلال منطقی علیه دشمنت داری به او فحش نده

مدیر وبلاگ : ذکاوت مُذَكِّر
نویسندگان
نظرسنجی
اگر کسی به یک پلنگ تیزچنگال ترحم کرد، وی:آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :